Eğitim seviyeleri nelerdir?

Avrupa Dil Enstitüsü tarafından akredite edilmiş ve onaylanmış İngilizce Avrupa Dil Portfolyosuna göre İngilizce eğitim toplam 6 seviyeden oluşmaktadır. Bu seviyeler tamamlandığında kişi genel İngilizce diline hâkim olur. 

Kısaca bilgilendirmek gerekirse seviyelerin içerikleri şu şekildedir:
A1-Elemantary: İngilizce diline başlangıç seviyesidir. Bu seviye içerisinde basit cümlelerden oluşan günlük konuşma ve bu konuşmayı düzgün cümlelerle kullanabilmek adına dil bilgisinin başlangıcı olan geniş zaman, şimdiki zaman ve geçmiş zamanla ilgili eğitim verilir. Seviyenin sonunda kişi basit cümlelerle kendini gerektiği ölçüde ifade edebilmektedir.

A2-Pre-intermediate: Bu seviyeyle birlikte kişi İngilizce dilinin alt yapısını çözmeye başlar. Basit cümlelerin, öğrenilen yeni kelimelerle birlikte biraz daha üzerine çıkarak cümle yapısını zamanlarla birlikte daha doğru kullanmaya başlar. Seviyenin sonunda kalıpları daha doğru kullanmaya ve bununla birlikte daha uzun cümleler kurmaya başlar.

B1-Intermediate: Intermediate seviyesi kişinin İngilizce dilinde belli bir noktaya gelmesi ve İngilizce dilinin mantığını tam çözebilmesi için önem teşkil eden bir seviyedir. Bu seviyede zamanların üzerine çıkılarak, dilbilgisinin daha etkin durumlarının eğitimi verilmekte olup, kişinin artık yeni kelimeler ve uzun cümlelerle kendini daha rahat bir şekilde ifade etmesini sağlar. 

B2-Upper-Intermediate: Bu seviyede kişi artık İngilizcenin alt yapısını tamamen oluşturmuş olup, başka bir dilin mantığına uydurmadan tamamen İngilizce mantığında, dile hâkim olur. Bu seviye sonunda kişi artık rahatlıkla film seyredebilir. Sohbetleri rahatlıkla anlayabilir ve çok rahat diyaloglara girebilir. Kısa makaleler okuyup, konular hakkında yorum yapabilir. 

C1-Advanced: Advanced İngilizce dilinin genel olarak öğrenilmesinde son adımdır. Kişi bu seviyede artık İngilizce dilinin büyük bir ölçüde kelimelerine hâkim olup, çok akıcı bir şekilde konuşabilir, her konuda makaleleri okuyup, yorum yapabilir ve basını rahat bir şekilde takip edebilir. Genel olarak dile hâkim olması sebebiyle, telaffuzu düzgün kendine özgü cümleler oluşturabilir ve çok rahatlıkla dili kendi kurallarına uygun kullanabilir. 


Eğitim seviyeleri ve içerikleri hakkında daha detaylı bilgi almak için iletişim bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder